Westinghouse navrhuje Itálii stavět malé reaktory ve starých jaderných areálech
Americká společnost Westinghouse navrhla Itálii, aby využila areály jaderných elektráren vyřazených z provozu k výstavbě malých modulárních reaktorů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Pravicová vláda premiérky Giorgii Meloniové nyní pracuje na návratu Itálie k jaderné energetice.
S návrhem ohledně výstavby malých modulárních reaktorů přišel manažer společnosti Westinghouse Fabio Presot při slyšení v italském parlamentu. Výstavba by podle něj mohla začít do roku 2030. Itálie v minulosti provozovala čtyři jaderné elektrárny, po jaderné havárii v Černobylu je však uzavřela.
Šéf společnosti Edison Lorenzo Mottura při parlamentním slyšení uvedl, že jeho firma by chtěla v Itálii do roku 2040 vybudovat dva jaderné reaktory. Edison je italskou divizí francouzské elektrárenské skupiny EDF.
Italský ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin loni v říjnu oznámil, že Itálie jedná o možném partnerství při výstavbě jaderných elektráren s několika podniky, včetně firem Westinghouse a EDF. Minulý týden uvedl, že vláda chce strategii návratu k jaderné energetice připravit do konce roku 2027.
Italové v roce 1987, rok po havárii Černobylské jaderné elektrárny, v referendu odhlasovali postupné ukončení využívání jaderné energie v zemi. Poslední jaderné elektrárny v Itálii ukončily provoz v roce 1990.
V roce 2009 tehdejší premiér Silvio Berlusconi oznámil záměr znovu investovat do jaderné energetiky, své plány ale později pozastavil. V roce 2011, několik měsíců po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, se v dalším referendu vyslovilo proti stavbě nových reaktorů přibližně 94,5 procenta Italů.
Ministr Fratin minulý týden uvedl, že "bez jaderné energie není možné dekarbonizovat výrobu elektřiny a zajistit energetickou bezpečnost země". Premiérka Meloniová pak jadernou energetiku označila za řešení umožňující výrobu "čisté, bezpečné a neomezené energie".
Česká republika nyní plánuje výstavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech, první by měl být dokončen v roce 2036. Zaměřit se chce i na malé modulární reaktory. Skupina ČEZ loni v prosinci ČTK sdělila, že v Česku by mohly vzniknout dvě továrny na moduly pro malé modulární reaktory. První modulární reaktor by chtěla firma ČEZ postavit v první polovině 30. let v areálu temelínské elektrárny.
Česko nyní provozuje celkem šest jaderných reaktorů, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.
Súvisiace články
Modernizáciu elektrárne Gabčíkovo určila vláda za strategickú investíciu
Modernizácia vodnej elektrárne Gabčíkovo bude strategickou investíciou. Návrh podpredsedu vlády a ministra životného prostredia To…
Revoluce v emisních povolenkách: Ambiciózní cíle, nebo ekonomická zátěž?
Systém emisních povolenek Evropské unie (EU ETS) funguje již od roku 2005 a prošel několika zásadními změnami. Tento mechanismus,…
Prečo nás nespasí plyn z Azerbajdžanu? Ložiská tam sú, problém je inde, hovorí expert
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po slovnej prestrelke so slovenským premiérom Robertom Ficom na konci januára pripustil,…
S výstavbou prečerpávacej elektrárne Málinec by sa podľa rezortu životného prostredia mohlo začať už tento rok
V prvom štvrťroku by sa mohlo začať s výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Jej výstavba by mala potrvať do decembra…
ÚOHS: ČEZ může koupit podíl ve firmě Energ-servis z oboru udržitelné energetiky
Polostátní skupina ČEZ může koupit podíl v brněnské společnosti Energ-servis, která se zabývá navrhováním i montáží fotovoltaickýc…
Kalendár akcií
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.