ÚOHS: ČEZ může koupit podíl ve firmě Energ-servis z oboru udržitelné energetiky
Polostátní skupina ČEZ může koupit podíl v brněnské společnosti Energ-servis, která se zabývá navrhováním i montáží fotovoltaických elektráren i větrných parků a dalších energetických řešení. ČEZ kupuje podíl od mateřské firmy Energ-servis Holding, která byla dosud jediným vlastníkem. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval v tiskové zprávě.
"Činnosti spojujících se soutěžitelů se na území České republiky nepřekrývají anebo se překrývají pouze v minimální míře. Nabývaná společnost dosahuje relativně nízkých tržních podílů na většině z trhů, jež vertikálně navazují na podnikatelské aktivity skupiny ČEZ, a je vystavena konkurenci z řad dalších soutěžitelů. Vzhledem těmto zjištěním dospěl Úřad k závěru, že v důsledku propojení činností spojujících se soutěžitelů nedojde k podstatnému narušení hospodářské soutěže," uvedl ÚOHS.
ČEZ kupuje podíl prostřednictvím firmy ČEZ Obnovitelné zdroje, která podle údajů na webu zabezpečuje rozvoj nových obnovitelných zdrojů v ČR i v zahraničí. Primárně se zaměřuje na vyhledávání příležitostí, přípravu projektů a provádění veškerých činností developmentu nových obnovitelných zdrojů energie.
Energetické skupině ČEZ klesl ve třech čtvrtletích loňského roku čistý zisk na 23,4 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun méně.
Společnost Energ-servis vlastněná prostřednictvím Energ-servis Holdingu Davidem Dočkalem byla podle údajů z obchodního rejstříku založená v roce 1999. Na webových stránkách uvádí, že se zabývá "novou energetikou". "Zakázky řešíme komplexně od studie, projekce, inženýringu, realizace a servisu. Jsme partnery distributorů ve všech napěťových hladinách. Našimi hlavními produkty jsou fotovoltaické elektrárny střešní i zemní, bateriová úložiště, větrné parky, distribuční sítě, veřejné osvětlení, optické sítě a nabíjecí stanice pro elektromobilitu," uvádí společnost.
Podle účetní závěrky za rok 2023 vykázala firma čistý obrat 918 milionů korun, hospodaření zakončila se ziskem 87 milionů korun. Zaměstnávala 60 lidí.
Súvisiace články
Revoluce v emisních povolenkách: Ambiciózní cíle, nebo ekonomická zátěž?
Systém emisních povolenek Evropské unie (EU ETS) funguje již od roku 2005 a prošel několika zásadními změnami. Tento mechanismus,…
Mařiče energií jsou důsledkem dlouhodobě chybějící legislativy, řešením je podpora flexibility a akumulace
Aktuální vývoj ohledně problematiky maření elektřiny je důsledkem dlouhodobě chybějící legislativy v oblasti akumulace a nedostate…
Skupina ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti Veolia Energie ČR
Skupina ČEZ uzavřela smlouvu o prodeji svého 15 % podílu ve společnosti Veolia Energie ČR, a.s. („Společnost“) se společností VEOL…
Nejdřív plné sklady, pak rychlý pád cen. Obchodníci s fotovoltaikou řeší, jak ustát turbulence na solárním trhu
Solární boom na střechách rodinných domů skončil a s ním skončí i desítky instalačních firem, většinou těch, které se do tohoto by…
Westinghouse navrhuje Itálii stavět malé reaktory ve starých jaderných areálech
Americká společnost Westinghouse navrhla Itálii, aby využila areály jaderných elektráren vyřazených z provozu k výstavbě malých mo…
Kalendár akcií
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.