V řekách je nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, varuje WMO
Ve světových řekách je úhrnem nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, za která jsou známá data. Upozornila na to ve své dnes zveřejněné zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). V každém roce z uplynulých pěti let byly hladiny řek výrazně pod dlouhodobým průměrem, uvedla WMO.
Příčinou tohoto stavu je klimatická změna, zesilovaná každých několik let přirozeně se vyskytujícím klimatickým jevem El Niňo, který na celém světě ovlivňuje srážky. Rok 2023 byl navíc nejteplejším od počátku industrializace a ledovce ztratily nejvíce ledu za nejméně 50 let, zdůraznila WMO.
V řekách, které jsou napájeny ledovci, sice hladina zpočátku roste, protože led taje a odtéká, vysvětlil podle agentury DPA ředitel hydrologického oddělení WMO Stefan Uhlenbrook. Když ale ledovce zmizí, má to pro řeky dramatické důsledky. Lidé se na to podle Uhlenbrooka musí připravit, a to jednak budováním vodních nádrží, ale především obezřetnější spotřebou mizejících zdrojů.
Ne všechny řeky jsou postiženy stejně. V oblasti Mississippi, v Amazonii nebo v asijských řekách Ganga, Brahmaputra a Mekong bylo loni méně vody, než by odpovídalo dlouhodobému průměru. Naopak ve východní Africe, na severu Nového Zélandu, na Filipínách a v severní Evropě bylo vody více, uvádí WMO.
"Voda je kanárem v uhelném dole klimatické změny," řekla generální tajemnice WMO Celeste Sauloová s narážkou na dřívější praxi, kdy byli kanárci v klecích umísťováni v uhelných šachtách, kde sloužili jako specifické "signalizační zařízení", neboť při zvýšené koncentraci potenciálně smrtícího oxidu uhelnatého upadli do bezvědomí dříve než lidé.
"Dostáváme nouzové signály ve formě stále extrémnějších dešťových srážek, záplav a sucha, které silně zatěžují život, ekosystémy a ekonomiky," dodala Sauloová.
Podle údajů OSN nejméně 3,6 miliardy lidí, tedy více než 40 procent světové populace, nemá dostatek vody nejméně jeden měsíc v roce. Podle modelových propočtů by počet takových lidí mohl do roku 2050 stoupnout na pět miliard.
Zpráva WMO dokumentuje vodní stavy v jezerech a řekách, vlhkost půdy a měření ledovců a sněhu. Některé země ale údaje neposkytly. V takových případech je WMO nahrazuje modelovými propočty.
Související články
Najhoršie v Európe, tretie na svete. Sarajevo dusí hustý smog, úrady odporučili nevychádzať
Bosniansku metropolu Sarajevo dnes prikryl hustý smog a situácia bola najhoršia v Európe. Pre zlú viditeľnosť ráno neodštartovali…
Začátkem prosince nesvítilo ani nefoukalo. A elektřina se pořádně prodražila
Část Německa trápila v uplynulých týdnech hustá mlha doprovázená neobvyklým bezvětřím. Kvůli jevu zvanému Dunkelflaute tak elektři…
Vláda schválila aktivační nařízení pro provozní podporu obnovitelných zdrojů
Vláda dnes schválila aktivační nařízení, které vymezuje plány pro provozní podporu obnovitelných zdrojů energie. Opatření má stabi…
Mazut ze ztroskotaných tankerů v Kerčském průlivu zamořil další části pobřeží
Mazut ze ztroskotaných tankerů v Kerčském průlivu zamořil další části ruského pobřeží. Nalezen byl už na bezmála 50 kilometrech pl…
Výnos z povolenek má jít celý na boj s následky klimatické změny
Senát schválil novelu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Peníze z prodeje povolenek bude p…
Kalendář akcí
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.