Vlček věří v brzkou dohodu KHNP s Westinghouse na ukončení vzájemných sporů
Ministr Lukáš Vlček (STAN) věří tomu, že firmy KHNP a Westinghouse brzy uzavřou dohodu, která by měla ukončit jejich vzájemné spory. Ty se přitom týkají i českého jaderného tendru. Pomoci by k tomu podle ministra měla i nedávná dohoda mezi vládami Jižní Koreje a USA. Vlček to řekl dnes v televizi Nova. Podle něj je to dobrá zpráva i pro současná jednání o smlouvě na výstavbu nových reaktorů, která by měla být uzavřena do konce března. Vyjádření obou firem ČTK zjišťuje.

Korejská společnost KHNP by podle loňského rozhodnutí vlády měla v ČR postavit nové jaderné reaktory. KHNP však vede dlouhodobý spor s americkou firmou Westinghouse, která byla rovněž uchazečem o stavbu jaderných bloků v Česku. Americká společnost zpochybňuje oprávnění Korejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru. Podle Westinghouse jde o licencovanou technologii systému americké firmy. KHNP ke sporu uvedla, že jej chce adekvátně řešit, aby zabránila negativním dopadům na český jaderný tendr. Korejská firma zároveň deklarovala, že americká pravidla bude dodržovat.
"Mezi vládami Jižní Koreje a Spojených států došlo k dohodě," řekl dnes Vlček. Podle něj je to velmi dobrá zpráva pro finální uzavření smlouvy mezi ČEZ a KHNP na dodávku nových jaderných bloků v Dukovanech.
"I proto věříme, že v brzké době bude oznámena dohoda i mezi Westinghousem a KHNP, dodal Vlček.
Spor Westinghouse a KHNP řeší i mezinárodní arbitráž. Westinghouse se navíc obrátila i na tuzemský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Námitky proti výsledku tendru podal i další uchazeč, kterým byla francouzská společnost EDF. ÚOHS námitky obou firem zatím nepravomocně zamítl. Westinghouse i EDF následně proti rozhodnutí úřadu podaly rozklad, o kterém zatím rozhodnuto nebylo. Do té doby ovšem platí zákaz na uzavření finální smlouvy s KHNP, který ÚOHS v řízení vydal.
Vláda loni v létě rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady na stavbu obou bloků mají podle kabinetu vyjít na 400 miliard korun při současným cenách. O finální smlouvě k výstavbě nyní vede jednání s Korejci energetická firma ČEZ, která má zakázku na starosti. Uzavřít ji chce do konce března.
Související články
Studenti kritizovali podnikatele ve fosilním průmyslu a jejich vliv na média
Studenti a studentky dnes na happeningu v Praze kritizovali podle nich rostoucí vliv českých miliardářů podnikajících ve fosilním…
Ruský Gazprom nevyplatí dividendy za loňský rok, přestože vykázal zisk
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za loňský rok dividendu, přestože se firma loni vrátila k zisku. Uvedla to dnes…
Španielsky blackout je výstrahou. Veľké zmeny frekvencie pred výpadkom pozorovali aj iní operátori
Európa bola nedávno svedkom obrovského výpadku prúdu, ktorý bol najväčším za posledné dekády. Blackout v Španielsku a Portugalsku…
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Vláda nariadila, koľko plynu musí SPP držať v zásobníkoch
Dodatočné náklady, ktoré štátnej spoločnosti vzniknú, ministerstvo vyčíslilo v desiatkach miliónov eur. Slovenský plynárenský prie…
Kalendář akcí
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.