Zlínský start-up může diagnostikovat solární parky pomocí dronů s využitím AI
Zlínský start-up DroneTech získal jako první v Česku oprávnění k inspekci velkých fotovoltaických parků pomocí dronů s využitím umělé inteligence (AI). Certifikát mu udělila Česká fotovoltaická asociace (ČFA). Na dvou fotovoltaických parcích na průmyslových halách ověřila, že úspěšnost firmy v odhalení problémů a defektů je 99,6 procenta. ČTK to dnes řekl Petr Maule, výkonný ředitel ČFA, která sdružuje montéry, instalatéry, revizní techniky, projektanty a výrobce dílů.

DroneTech nasazuje drony s termokamerami, které nafotí každý modul pětkrát v různých úhlech. Záznamy vyhodnocují algoritmy strojového učení a s vysokou přesností dokáží odhalit technické závady. Podle jednatele firmy Ondřeje Staňka jde celkem o 24 anomálií na modulech a instalaci solárních parků - od prasklin přes zašpinění, stínění po přehřívané buňky.
"Někteří zákazníci zpochybňovali vysokou přesnost měření a chyběla jim okamžitá verifikace technikem na místě inspekce, což byla donedávna nejpoužívanější kontrola, která ale odhalí odhalí osmkrát méně závad," řekl. Firma proto požádala o nezávislou certifikaci snímkování, zpracování dat i interpretaci odborníky z ČAF, Vysokého učení technického v Brně a Ústavu fotovoltaiky a elektromobility.
Testovací lety byly podle Staňka na dvou velkých střešních elektrárnách o výkonu 1,4 a 1,6 megawatt, které měly dohromady 10.000 panelů. Snímkování jedné střechy trvalo zhruba půl hodiny, vyhodnocení máme do deseti dnů, řekl.
"Zjistili jsme, že veškeré závady detekované dronem odpovídají skutečnosti. Jediná drobná nepřesnost v GPS lokalizaci byla statisticky zanedbatelná a zřejmě způsobená větrem," uvedl Maule. Diagnostiky dronovou termografií lze využít pro kontrolu kvality a spolehlivosti starších solárních elektráren, ale také u nových instalací. "Ochrání tak objednatele i zhotovitelem proti budoucím reklamacím. Když se na ně přijde hned, tak je to to nejlepší a nejlevnější, závada se může opravit před spuštěním," řekl.
Podle Mauleho by se měla díky DroneTechu posunout kvalita nových zdrojů, podobně jako tomu je v Německu, kde už podobné firmy fungují. Starší instalace doporučil Maule snímkovat drony jednou za rok nebo za dva. I stará technologie může mít 40letou životnost, pokud má kvalitní montáž, díly i servis, řekl. "Klienti už se hlásí, ale teď nám nepřeje počasí," řekl Staněk. Fiirma DroneTech, která také školí piloty dronů, se chce výhledově věnovat monitoringu kůrovce.
Súvisiace články
EÚ rokuje s USA o spolupráci pri oceli, čipoch a lietadlách, tvrdí Šefčovič. Snaží sa dosiahnuť dohodu
Európska komisia rokuje so Spojenými štátmi o možnej spolupráci v sektoroch ako letecký priemysel, oceľ, polovodiče a kritické ner…
Temelín modernizuje pomocné provozy, rozvod vody řídí z jediného velína
Přívod vody z Vltavy, její úpravu a rozvod po jaderné elektrárně Temelín řídí nový systém. Personál díky němu vše ovládá z jedinéh…
ČR potřebuje pro další rozvoj obnovitelných zdrojů změny, tvrdí oboroví zástupci
Pro další posílení obnovitelných zdrojů v Česku jsou nutné velké změny, bez nich se další rozvoj zastaví. Zjednodušit je potřeba z…
V Nemecku otestujú samojazdiace autá vo verejnej doprave Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23496365/v-nemecku-otestuju-samojazdiace-auta-vo-verejnej-doprave.html
V Nemecku sa od stredy (28. 5.) budú vo verejnej doprave prvýkrát používať samojazdiace autá.
Francouzská a česká agentura posilují vzájemnou spolupráci v jaderném výzkumu
Francie a Česko zahajují tři společné projekty v oblasti jaderného výzkumu a inovací, které mají přinést nové technologie a posíli…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.