Německý ústavní soud zamítl stížnost výrobců energií na regulaci v krizi

Skupina výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů neuspěla u německého ústavního soudu s žalobou namířenou proti regulaci cen elektřiny, kterou zavedla německá vláda v reakci na energetickou krizi na konci roku 2022. Podle soudců bylo ve výjimečné situaci, která před dvěma lety nastala, přerozdělení mimořádných zisků mezi zvýhodněnými výrobci energie a znevýhodněnými spotřebiteli přiměřené, informovala dnes agentura DPA. Ministr hospodářství Robert Habeck rozhodnutí soudu přivítal, stěžovatelé vyjádřili zklamání.

Německý ústavní soud zamítl stížnost výrobců energií na regulaci v krizi

Cílem regulace cen energií známé v Německu jako brzda ceny energií (Strompreisbremse) bylo ulehčit spotřebitelům, které postihly vysoké ceny energií. Vláda kancléře Olafa Scholze ji zavedla v závěru roku 2022 a původně její platnost plánovala do letošního března. Ukončila ji nakonec předčasně v závěru loňského roku. Prostředky k financování brzdy přitom vláda částečně čerpala od 1. prosince 2022 do 30. června 2023 z mimořádných zisků výrobců energie, dotklo se to přitom především těch, kteří produkují energii z obnovitelných zdrojů, jimž nevznikly v energetické krizi dodatečné náklady.

Podle agentury DPA stát takto odčerpal 750 až 800 milionů eur (19 až 20 miliard Kč). V případě, že by se ústavní soud přiklonil na stranu stěžovatelů, hrozilo, že by musel peníze vrátit. Podle ústavních soudců je ale elektřina nepostradatelné spotřební zboží. Přerozdělení dosažených nadměrných zisků bylo "přiměřeným" vyrovnáním zátěže, uvedl soud.

Na postup vlády si u ústavního soudu v Karlsruhe stěžovala skupina 22 provozovatelů větrných a fotovoltaických elektráren a elektráren vyrábějících proud z biomasy. Argumentovali tím, že potlačení energetické krize je zodpovědností státu, a mělo by se proto financovat z daní.

Rozhodnutí ústavních soudců dnes uvítalo ministerstvo hospodářství. Podle něj verdikt objasnil, že v mimořádných situacích je v souladu s ústavou, když jsou podniky zapojeny do úlevných opatření. Ministr hospodářství Habeck verdikt označil za dobrou zprávu pro všechny. Podle něj stát celkově vyplatil na pomoci v energetické krizi 12 miliard eur (303 miliard Kč). Naopak stěžovatelé vyjádřili nad rozsudkem ústavního soudu zklamání. Podle Německé průmyslové a obchodní komory je třeba vyslat jasný signál, že stát nebude do cen energií zasahovat.

Mimořádnými či náhodnými zisky jsou takové zisky, které jsou výrazně vyšší oproti očekávání. Před dvěma lety byly jejich příčinou mimořádně vysoké ceny plynu, které souvisely mimo jiné se zahájením ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

V rámci brzdy cen energií platily za elektřinu domácnosti spolu s menšími a středními podniky 40 centů (deset Kč) za kilowatthodinu, a to až do 80 procent svého ročního průměru spotřeby z předcházejícího roku. Úlevy měly i velké průmyslové firmy, u kterých výhodnější cena 13 centů (3,20 Kč) za kilowatthodinu platila do 70 procent spotřeby. Ještě na konci roku 2021 se přitom cena za kilowatthodinu pohybovala mírně nad 30 centy a v roce 2022 přesahovala i 50 centů.

Související články

Pohonné hmoty za týden zdražily

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává…

Solární jednička na trhu posiluje a míří do skupiny PRE

Včera Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení soutěžitelů, v jehož důsledku společnost PREenergo, a. s., má získat mo…

Vláda sa pri energopomoci spolieha na rezervu v stovkách miliónov, tú však bude potrebovať na dva iné problémy

Za elektrickú energiu si domácnosti nebudú priplácať ani v budúcom roku. Dobrú správu ministerka hospodárstva Denisa Saková ohlási…

Kolik bude stát v příštím roce elektřina a plyn? ERÚ zveřejní čísla, která ovlivní významnou část ceny

V pátek by měl Energetický regulační úřad zveřejnit, jak se v příštím roce změní cena regulované složky u dodávek zemního plynu a…

3 000 MWp: Čína uvedla do provozu největší solární farmu na světě

Čína v polovině listopadu  připojila do sítě obří fotovoltaickou farmu, která je svým výkonem ve výši 3 000 MW druhým největším fo…

Kalendář akcí

Elektrifikace začíná zde

27. 11. 2024 - 28. 11. 2024
O2 Universum, Praha
Elektrifikace výroby tepla dnes patří mezi globální trendy v dekarbonizaci. Jedna z nejvýznamnějších evropských konferencí Průmyslová tepelná čerpadla...

Energetický management pro města a obce

21. 01. 2025 - 22. 01. 2025
Praha, hotel Artemis a online
Tradiční konference určená pro energetické manažery a vedení měst a obcí obcí a všechny další, kteří se zabývají komunální energetikou.

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

24. energetický kongres ČR

01. 04. 2025
Hotel Grand Majestic Plaza, Praha

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

86098
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1124
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika